• Početna
  • Lice

Kuperoza ili rosacea – kako je ukloniti ili spriječiti?

Liječenje kuperozeDašak prirodnog crvenila na obrazima bez sumnje licu daje svježinu. No, ako je crvenilo trajno, sve intenzivnije i na kraju postanu vidljive kapilare, riječ je o kuperozi (rosacei), odnosno proširenju kapilara. Problem je najviše izražen kod žena sa svijetlom, osjetljivom kožom. Većinom počinje tako da se jagodice ospu rumenilom kad smo uzbuđeni ili jedemo ljutu hranu, ali crvenilo ubrzo nestaje. Sve dok jednom ne ostanu crvenkaste mrlje, a pogled u ogledalu otkriva tanke kapilare koje se naziru ispod kože. To je znak da su kapilare izgubile sposobnost stezanja, odnosno da su se trajno proširile. Zbog toga stjenke postaju propusne, a koža reagira iritacijama.

Što uzrokuje kuperozu?

Kuperozu uzrokuju i vanjski i genetski faktori. Tamnija koža s normalnim ili blago pojačanim sebumom teže će postati žrtvom kuperoze zbog svoje pojačane izolacije, dok je tanja, svjetlija, suša koža osjetljivija. Koži svojstvene predispozicije u kombinaciji s vanjskom agresijom omogućavaju brži razvoj kuperoze.

Kod ljudi s tankom ili slabom elastičnosti kapilarnih zidova kože vjerojatnije je da će se razviti kuperoza. Kod normalne, zdrave kože kapilare se šire kako bi napravile mjesta za pojačani krvotok kad god dođe to pojačanog toka krvi prema licu. Kapilare se tad stežu i potom vraćaju u izvorno stanje. No kod ljudi sa slabom elastičnosti kapilare se šire, no nisu dovoljno jake da se vrate u izvorno stanje. Ostaju raširene, što na kraju uzrokuje kuperozu.

Sljedeći rizični faktori mogu uzrokovati kuperozu:

• Ekstremne i iznenadne promjene temperature
  • Izloženost suncu
  • Stres
  • Tjelovježba i rad pod visokim temperaturama
  • Zagađenje
  • Vruća pića i začinjena hrana
  • Alkohol i cigarete
  • Zdravstveni problemi poput visokog krvnog tlaka
  • Grubo i neispravno korištenje proizvoda za njegu kože
  • Genetika

Simptomi kuperoze:

Crvenilo – Crvenilo kože javlja se kao rezultat proširenih krvnih žila. Konkretno, proširene krvne žile se šire i ponekad čak i pucaju. Vidljive su ispod kože i stvaraju vidljivo crvenilo ili rumenilo, najčešće po nosu i obrazima. U ranim stadijima kuperoze, crvenilo se pojavljuje i nestaje. Međutim, kako kuperoza napreduje, tako crvenilo postaje trajnije.

Suhoća i osjetljivost – Uz crvenilo, koža s kuperozom je često veoma nježna i tanka, sklona suhoći i osjetljivosti.

kuperoza

Osobe čija je koža sklona kuperozi trebale bi izbjegavati sve što utječe na stezanje, odnosno proširivanje žila: sunce, solarij, sauna (dopuštena s hladnim ručnikom na licu), alkohol, kava, jaki začini, prevruća jela i cigarete. Zimi je obvezno nanošenje zaštitne kreme protiv hladnoće prije izlaska iz kuće, a ljeti je važno da dnevna krema ima najmanje zaštitni faktor 15. Budite oprezni s pilingom, preparatima za čišćenje koji isušuju, vrlo masnim kremama, proizvodima za pospješivanje cirkulacije ili onima na bazi voćnih kiselina.

U Poliklinici Bagatin problem crvenila na licu vrlo efikasno rješavamo uz pomoć laserskog tretmana uklanjanja kapilara. Žutim laserom djelujemo na vaskularne strukture i nježno, bez oštećivanja epidermisa utječemo na koagulaciju krvnih žila te tako smanjujemo utjecaj vanjskih faktora na njihovu osjetljivost i daljnju progresiju.

Našim klijentima također preporučujemo i liniju REVIDERM dermokozmetike, Couperose Therapy System, koja vrlo učinkovito rješava ovaj delikatni estetski problem. Veliku uspješnost ovi preparati duguju vrlo važnom aktivnom sastojku VEGF stop koji smanjuje crvenilo, drenira kožu, jača stjenke kapilara, potiče protok ustajale krvi te onemogućuje stvaranje novih krvnih žila.

Ako želite saznati više informacija o liječenju kuperoze  laserskim tretmanima slobodno nam se obratite telefonski na 01/46 10 225 ili mailom na info@poliklinikabagatin.hr.

Kristina Ukalović, REVIDERM specijalist i licencirani edukator

Kristina Ukalović zaposlena je u Poliklinici Bagatin od 2011. godine. Od 2002. godine intenzivno se educirala na području kozmetologije te aparativnih metoda u kozmetologiji i medicini. Od 2002. pa sve do 2010. godine prolazila je brojne edukacije u inozemstvu te postala edukator za njemačku dermokozmetiku REVIDERM. Ubrzo je njihov novi koncept školovanja uvela i na naše područje, pod nazivom REVIDERM Akademija. Budući da ima položene sve stupnjeve akademije, jedini je licencirani REVIDERM edukator u cijeloj regiji.

Meni