Čišćenje kamenca – kako skinuti kamenac sa zuba?

Lijep osmijeh otvara sva vrata, a blistavo bijeli zubi vraćaju samopouzdanje i zadovoljstvo. Zdravi i bijeli zubi rezultat su prije svega svakodnevne njege i četkanja – ali i redovitog odlaska na čišćenje kamenca kod svog stomatologa.

Zašto za zdrave i blistave zube nije dovoljno svakodnevno četkanje, u čemu je razlika između pjeskarenja i čišćenja kamenca i kako znati kad je vrijeme za odlazak na redovito čišćenje – saznajte u nastavku.

Plak i kamenac

Plak su bijele ili žute meke naslage koje nastaju na zubima nakon obroka. Možemo ga ukloniti detaljnim četkanjem, ali ako ostane na zubima nekoliko dana počne se mineralizirati, što znači da se pretvara u tvrdi sloj koji sami ne možemo ukloniti.

Najčešće se formira kod spoja zuba sa zubnim mesom, posebice na stražnjoj strani prednjih donjih zuba.

Kao da nastanak kamenca sam po sebi nije dovoljan problem, hrapava struktura kamenca zadržava naslage hrane i plaka, i tako omogućava i ubrzava nastanak novih slojeva kamenca.

Kamenac nije samo estetski problem. On može biti izvor neugodnog zadaha, a bakterije koje se nalaze u njemu u velikom broju oštećuju tkivo zuba. Isto tako, kamenac može dovesti do parodontoze, bolesti koja dovodi do povlačenja zubnog mesa i postepenog ispadanja zubiju.

Čest uzrok nastanka plaka je nedovoljna oralna higijena – ali nažalost postoje i drugi faktori koji i kod osoba koje provode dobru higijenu mogu dovesti do stvaranja kamenca.

U prvom je redu to konzumacija hrane bogate mineralima poput kalcija i fosfora, koji se nakon jela zadržavaju u slini. Loši ortodontski radovi ili anomalije koje onemogućavaju kvalitetno čišćenje zuba također mogu biti uzrok povećanoj sklonosti nakupljanju kamenca.

Redovno čišćenje kamenca kod stomatologa – jedini način borbe protiv kamenca

Redovna higijena – četkanje zubi i čišćenje zubnim koncem ili oralnim tušem iznimno su bitne i prva su linija obrane protiv nastanka plaka, a time i razvoja kamenca.

Ipak, za potpuno oralno zdravlje i lijep osmijeh kućnu njegu treba dopuniti i redovitim čišćenjem kamenca kod stomatologa 2-3 puta godišnje.

Stvaranje kamenca prirodan je proces – kod nekih ljudi kamenac se stvara brže, kod nekih sporije, ali nažalost ga ne možemo izbjeći. Jedini način borbe protiv tvrdokornih naslaga kamenca je ultrazvučno čišćenje kamenca kod stomatologa.

Ultrazvučno čišćenje zuba – snažna, ali nježna metoda

Čišćenje kamenca obavlja se uređajem na bazi ultrazvučne tehnologije. Ultrazvuk proizvodi brze vibracije, brže od zvuka, koje razlamaju komadiće kamenca i odvajaju ih od površine zuba.

Vodene kapi pod utjecajem ultrazvuka se raspršuju u stotine sitnih kapi koje ispiru zub, ostavljajući ga glatkim i čistim.

Nakon što stomatolog ultrazvukom i vodom očisti zube, na red dolazi detaljno poliranje. Glatka i čista caklina odbija naslage hrane, plaka – a time i usporava razvoj kamenca.

Nakon ispiranja zuba, procedura je završena i možete uživati u svom blistavo bijelom osmijehu.

Uz kamenac, ultrazvuk će očistiti i mrlje od kave, duhana i jako pigmentirane hrane i odstraniti sav plak. Cijeli je postupak bezbolan i ugodan – zato zubaru na čišćenje kamenca možete ići s osmijehom.

Ako se nakupi puno naslaga kamenca, zub i zubno meso postaju izrazito osjetljivi, pa se ponekad može osjetiti lagana nelagoda prilikom čišćenja zubiju. Ipak, to nije velika razina nelagode i nema razloga za strah.

Na čišćenje kamenca treba ići par puta godišnje – ovisno o procjeni vašeg zubara. Neki su ljudi skloniji stvaranju kamenca, pa je potrebno otići češće. Drugima će i samo jedno čišćenje u šest mjeseci ili godinu dana biti dovoljno.

Uz kamenac, ovaj postupak odstranit će i mrlje na zubima i sav plak – rezultat će biti blistavo bijeli i glatki zubi.

Pjeskarenje i čišćenje kamenca – u čemu je razlika?

Pjeskarenje je metoda čišćenja zubi sitnim pijeskom koji se posebnim uređajem raspršuje po površini zuba. Koristi se za uklanjanje dentobakterijskog plaka – čime se usporava razvoj kamenca.

Ova metoda ne  može odstraniti kamenac – ali može vratiti bjelinu i sjaj zubima uklanjanjem mrlja od hrane, duhana i pića. Ponekad se koristi kao priprema za izbjeljivanje zubiju.

Povjerite ljepotu i zdravlje svojeg osmijeha stručnom stomatološkom timu Poliklinike Bagatin. Educirano i ljubazno osoblje, vrhunski ultrazvučni uređaji i veliko iskustvo garancija su vašeg zadovoljstva i blistavog osmijeha.

Na čišćenje kamenca ili pjeskarenje možete se naručiti putem maila info@bagatin.hr  ili telefonski na broj telefona 01/46 10 225. Ako imate dodatnih pitanja slobodno nam pošaljite upit preko web stranice Poliklinike.

Dr. Iva Japundžić Rapić, doktorica dentalne medicine