Čišćenje zubnog kamenca i pjeskarenje

Čišćenje zubi je veoma bitno jer samo pravilnim održavanjem oralne higijene možemo sačuvati zdravlje svojih zubi te im produžiti vijek.

Mekane zubne naslage (zubni plak ili biofilm) u ustima se neprestano stvaraju.

Ako ih ne odstranimo, one se nakupljaju u slojevima i tako postaju opasne za zube i desni.

Velika količina mikroorganizama u ustima je posve uobičajena.

Štoviše, potrebna je za održavanje ravnoteže bakterijske flore usne šupljine i imunološkog sustava.

Tegobe nastaju kada se ti mikroorganizmi u toploj i vlažnoj okolini ubrzano razmnožavaju stvarajući pritom kiseline koje su štetne za zubnu caklinu.

Što je plak, a što zubni kamenac?

Plak su bezbojne naslage bakterija koje se neprestano talože na površini zubi.

Nakupine plaka mogu zadržavati nečistoću na zubima, a ujedno su i glavni uzrok problema s desnima.

Borba protiv nakupljanja plaka temelji se na cjeloživotnoj ispravnoj njezi zubi. Plak se počinje stvarati na zubima 4 do 12 sati nakon pranja zubi, zato je iznimno važno prati zube barem dvaput dnevno i redovno ih čistiti zubnim koncem.

Zubni kamenac  je skorena naslaga koja može zadržavati nečistoću na zubima i uzrokovati gubitak boje zubi. Snažno se veže uz zube i ukloniti ga mogu samo stomatolozi.

Zubni kamenac sadrži velike količine bakterija koje proizvode mnoge kiseline, što narušava strukturu cakline zuba i može dovesti do nastanka karijesa.

Podložnost taloženju plaka ili zubnog kamenca na zubima ovisi od pojedinca do pojedinca.

Kako se riješiti zubnog kamenca?

Stvaranje zubnog kamenca nažalost ne možemo spriječiti, ali dobrom oralnom higijenom i redovitim stomatološkim pregledima te pravovremenim odstranjivanjem možemo u velikoj mjeri držati pod kontrolom i utjecati na njegovu brzinu nastajanja.

Kako biste se riješili zubnog kamenca naši stomatolozi preporučuju tretmane čišćenja zubi, gdje čišćenje zubnog kamenca i pjeskarenje igraju najvažniju ulogu.

Čišćenje zubnog kamenca

Čišćenje zubnog kamenca podrazumijeva uklanjanje svih naslaga na zubima: kamenac, plak, ali i pigmentacije od hrane i pušenja.

Iako je ovo vrlo često terapijski postupak, možemo ga svrstati u preventivne metode.

Jednom kada je formiran zubni kamenac, nije ga moguće otkloniti uobičajenim, redovnim metodama oralne higijene, već je za to potrebna intervencija stomatologa.

Sam tretman uklanjanja zubnog kamenca uključuje upotrebu raznih instrumenata ili alata koji omekšavaju i uklanjaju naslage sa zubi.

Čišćenje zubnih naslaga se obično izvodi bez potrebe za lokalnim anestetikom i ubraja se u bezbolne metode. Prilikom tretmana se može javiti osjetljivost, ali samo na pojedinim područjima koja su u blizini vrata zuba.

Ako se ne održava redovita profesionalna higijena, kamenac i plak mogu dovesti do ozbiljnijih bolesti gingive: gingivitisa i parodontitisa, a u konačnici i do gubitka zuba.

Osim odstranjivanja zubnog kamenca bitno je kasnije ispolirati zube kako bi površina bila glatka i samim time manje podložna za stvaranje kamenca.

Fotografije prikazuju stvarno stanje promjene prije i nakon izvođenja predmetnog zahvata. Rezultati svakog zahvata su individualni te se razlikuju od osobe do osobe, a slijedom čega Poliklinika Bagatin ne može jamčiti jednake rezultate kod svakog pojedinog klijenta.

ISKUSTVO KLIJENATA

A.V.
Čišćenje zubnog kamenca
Sve pohvale za dr. Mariju.

Pjeskarenje

Pjeskarenje je jedna od tehnika čišćenja zubi.

Izvodi se uz pomoć aparata koji pod tlakom izbacuje sitna mikroabrazivna zrnca pijeska raspršena u vodi koja uspješno uklanjaju nakupine naslaga i pigmenata sa zubi, vraćajući im prirodnu boju i sjaj.

Pjeskarenje zubi se odnosi na uklanjanje žutih i tamnih mrlja na zubima nastalih uslijed učestalog konzumiranja cigareta, kave, čajeva i drugih tamno obojenih pića koji dugoročno ostavljaju mrlje na zubima.

Postupak je potpuno bezbolan, a klijenti mogu birati između nekoliko okusa pijeska (čokolada, višnja, mentol itd.). Svakako je prije pjeskarenja potrebno ukloniti zubni kamenac kako bi se dobili najbolji rezultati.

Pjeskarenje se ne provodi ako je prisutno krvarenje, znakovi upaljene gingive ili u slučaju uznapredovanog parodontitisa.

Pjeskarenje zubi

Prednosti pjeskarenja:

• Glatki i blistavi zubi
  • Efekt izbijeljenih zuba
  • Uklanjanje i najtvrdokornijih nečistoća
  • Znatno manje nakupljanje nečistoća na zube nakon tretmana

Cijena čišćenja zubnog kamenca i pjeskarenja

Više o načinima plaćanja i cijenu zahvata možete provjeriti u aktualnom cjeniku Poliklinike Bagatin:

Ako vas zanima više informacija možete kontaktirati naše stomatologe putem maila na info@bagatin.hr ili nas nazvati na 01/46 10 225.