Terapija prorijeđene kose vlastitom krvlju

Vaše tijelo u sebi nosi moć da regenerira i liječi tkivo.

Matične stanice čine to svaki dan tijekom vašeg života.

Kada se ozlijedimo ili razbolimo, naše tijelo samo aktivira svoje prirodne obrambene mehanizme i procese te tako dolazi do samoizlječenja.

Upravo zbog tih razloga, tretman prorijeđene kose vlastitom krvlju postao je jedan od najpopularnijih tretmana za rješavana problema gubitka kose.

Opis zahvata

Krvna plazma bogata je trombocitima, sastavnim stanicama naše krvi, koje sadrže brojne faktore rasta, a djeluju na način da stimuliraju matične stanice i time ubrzavaju proces cijeljenja i regeneracije tkiva.

Terapija krvnom plazmom, odnosno vlastitom krvlju je vrsta tzv. regenerativne medicine koja se najčešće koristi u borbi protiv starenja te liječenja ozljeda.

Proaktivno se služi sastavnicama naše krvi kao što su trombociti, bio-aktivne tvari i faktori rasta koji su odgovorni za proces regeneracije tkiva.

Posljednjih nekoliko godina terapija vlastitom krvi postigla je značajan odjek na temelju svojih pozitivnih rezultata u rješavanju problema gubitka kose.

Primjenom ove metode kod većine pacijenata je zabilježen ubrzani rast kose – dulja i deblja kosa u odnosu na netretirano područje.

Stopa uspješnosti same terapije je čak 80%!

Da bi se pripremila plazma bogata trombocitima najprije je od pacijenta potrebno izvaditi manju količinu krvi.

Ona se zatim stavlja u specijalnu centrifugu koja se velikom brzinom rotira te automatski proizvodi plazmu bogatu trombocitima.

Kandidati

Kako bi se bolje razumjele potrebe svakog klijenta i otkrilo koji je tretman ili kombinacija tretmana potrebna potrebno je napraviti konzultacije s našim timom specijalista.

Metoda pomlađivanja matičnim stanicama može se upotrebljavati za:

• Smanjenje glaberalnih linija, odnosno bora između obrva
  • Smanjenje bora „mrštilica“
  • Poboljšanje izgleda bora oko očiju
  • Smanjenje nazolabijalnih bora
  • Smanjenje bora smijalica
  • Tretiranje ožiljaka od akni
  • Smanjenje bora oko usta
  • Pomlađivanje kože na rukama i ostalim dijelovima tijela
  • Poticanje rasta kose na tjemenu
terapija prorijeđene kose
Fotografije prikazuju stvarno stanje promjene prije i nakon izvođenja predmetnog zahvata. Rezultati svakog zahvata su individualni te se razlikuju od osobe do osobe, a slijedom čega Poliklinika Bagatin ne može jamčiti jednake rezultate kod svakog pojedinog klijenta.

Također, treba napomenuti kako terapija prorijeđene kose vlastitom krvlju omogućava reparaciju i regeneraciju tkiva, potiču rast kose, stvaranje novih krvnih žila i poboljšavaju prehranu vlasišta, jačaju vezivno tkivo te poboljšavaju prokrvljenost oko folikula dlake i smanjuju upalne elemente.

Priprema

Prije samog tretmana specijalisti će, standardnom procedurom, izvaditi 10 do 20 ml vaše krvi.

Bol koju ćete osjećati biti će minimalna i zanemariva, jednaka onoj koju osjećate pri klasičnom vađenju krvi.

Nakon toga, doktor će posebnom tehnikom, odnosno centrifugom s velikim brojem okretaja, odvojiti plazmu od ostalih sastojaka vaše krvi.

U Poliklinici Bagatin pacijent može napraviti i TrichoTest – test za utvrđivanje genetske predispozicije za bolesti vlasišta pomoću kojeg se može najpreciznije postaviti terapija.

Tijek zahvata

Tretman se izvodi brzo i jednostavno.

Cijeli proces traje od 15-20 minuta pri čemu se razina trombocita i faktora rasta u plazmi poveća od 3-10 puta.

Za to vrijeme, potrebno je dubinski očistiti vlasište pacijenta.

Najčešće se koristi i lokalni anestetik kako bi se izbjegla eventualna nelagoda kod pacijenta. Anestetik omogućuje da tretman pacijentu bude minimalno bolan.

Slijedi postupak brizganja plazme u vlasište pomoću šprice. Plazma ima stimulacijski efekt na kožu te poboljšava lokalnu mikrocirkulaciju i stimulira proces obnove kože.

Ponovni rast kose uz PRP terapiju

Oporavak

U krvnoj plazmi se, uz trombocite, nalaze faktori rasta i vaše matične stanice, koje nadalje stimuliraju proces obnove.

Budući da se kod ovog tretmana koristi vaša vlastita krv, ne unose se sintetičke tvari te ne postoji mogućnost nuspojava.

Tretman je u potpunosti netoksičan, hipoalergen te ne zahtijeva vrijeme oporavka. Poslije zahvata, nakon što se vlasište dezinficira, pacijent se može vratiti svojim svakodnevnim obavezama. Savjetujemo da pacijent ne izlaže vlasište direktnim sunčevim zrakama, odnosno da prilikom završetka zahvata vlasište zaštiti odgovarajućom kapom ili maramom.

Nekoliko dana nakon zahvata, potrebno je izbjegavati agresivne šampone za prane kose i češljanje oštrim četkama.

Mjere opreza

Bitno je napomenuti da nisu sve metode koje koriste krvnu plazmu jednake. Uspjeh same terapije prorijeđene kose vlastitom krvlju ovisi o tome kolika je koncentracija plazme bogata trombocitima i faktorima rasta.

Ako nije na dovoljnoj razini, tada neće imati željeni terapeutski učinak na pacijenta.

Tu se dakako stavlja naglasak na stručnost i iskustvo doktora.

Također je bitno znati da ukoliko se nalazite u kasnijem stadiju gubitka kose, većina folikula vam je već najvjerojatnije odumrla pa u tom slučaju terapija prorijeđene kose vlastitom krvlju možda nije najbolje rješenje.

No, preostaju vam rješenja kao što su moderni sustavi zamjenske kose ili transplantacija kose.

Terapija prorijeđene kose vlastitom krvlju ne primjenjuju se u sljedećim slučajevima:

• Kritične trombocitopenije
  • Hemodinamske nestabilnosti
  • Disfunkcije trombocita
  • Autoimunih bolesti
  • Akutnih i kroničnih oboljenja
  • Kod trudnica
  • Kod pacijenata s kroničnom bolesti jetre
  • Kod pacijenata koji koriste terapiju protiv zgrušavanja krvi

Cijena

U suradnji s bankama Poliklinika Bagatin osigurava mogućnost plaćanja na rate, ali i beskamatno plaćanje do određenog broja rata.

Više o načinima plaćanja i cijenu tretmana možete provjeriti u aktualnom cjeniku Poliklinike Bagatin: