Otklonite sumnju u svoje madeže prije ljeta! 15. svibanj 2014.

Otklonite sumnju u svoje madeže prije ljeta!

„Euromelanoma Day“ - Dan borbe protiv ove zloćudne bolesti

Otklonite sumnju u svoje madeže

Danas se u cijeloj Europi obilježava „Euromelanoma Day“, a prenosi se poruka o važnosti redovitog pregledavanja kože i otkrivanja sumnjivih promjena u najranijoj fazi, kada je i mogućnost izlječenja osjetno veća. Ovaj tradicionalni javnozdravstveni projekt kojeg organiziraju dermatolozi ima cilj podizanja svijesti o raku kože, poznatom i kao melanom. Našu Polikliniku posjetila je i naša ambasadorica Daniela Trbović koja nam želi pomoći u podizanju svijesti o ovoj zloćudnoj bolesti.

Otklonite sumnju u svoje madeže

Briga o koži za sve nas trebala bi biti nešto prirodno i što se podrazumijeva. Proučavanju bora u ogledalu posvećujemo puno veću pažnju nego pregledavanju madeža i stoga ne čudi porast broja oboljelih od melanoma. U Europi godišnje oboli oko 60.000 ljudi od melanoma od kojih njih čak 16.000 umire, uz porast incidencije melanoma na svjetskoj razini između 3 i 7 posto godišnje.

Melanom, kojeg često nazivaju tihim ubojicom svakako spada u red bolesti novog doba. Svjetske klimatske promjene, kao i promjene u stilu života utječu na sve češću pojavu najzloćudnijeg tumora kože. Kao što je poznato madeži su sasvim uobičajena pojava na koži i gotovo ih svi imaju. Međutim, osim dobroćudnih madeža na koži se mogu pojaviti i zloćudne izrasline koje je moguće lako uočiti, stoga Euromelanoma Dan kampanja educira zajednicu o važnosti redovitog pregledavanja kože i otkrivanja sumnjivih promjena u najranijoj fazi razvoja kada je mogućnost izlječenja gotovo 100%. Prednost melanoma u usporedbi sa ostalim tumorima, ako se to može tako nazvati,  jest upravo mogućnost da se uoči na vrijeme.

Otklonite sumnju u svoje madeže

Preventivno odstranjivanje sumnjivih kožnih tvorbi još uvijek je najjače oružje u borbi protiv melanoma. Pregledajte svoje madeže na vrijeme, obavezno prije ljeta i izlaganja suncu. U Poliklinici Bagatin madeže pregledavamo dermatoskopom, što je pouzdana metoda u njihovoj dijagnostici. Pomoću dermatoskopa detektiraju se prvi stadiji kožnih tumora što uvelike povećava šanse za oporavak. Dermatoskopija ili dermoskopija je dijagnostička metoda promatranja promjena na koži uz pomoć dermatoskopa, instrumenta koji povećava vidno polje uz polarizirano ili nepolarizirano svjetlo, a primarno značenje ima u evaluaciji pigmentnih promjena na koži. Provodi se nakon kliničkog pregleda, a omogućava promatranje epidermalnih i dubljih struktura gornjeg dermisa.

Otklonite sumnju u svoje madeže

Ako je madež potrebno ukloniti, to se napravi kirurškim putem jer ta metoda jedina daje sigurnost da je madež u potpunosti uklonjen, a to znači površinski dio i onaj dio koji se nalazi ispod kože. Ovaj zahvat u našoj Poliklinici izvode vrhunski estetski kirurzi, uz pomoć najboljih metoda koje pružaju najbolje moguće rezultate i minimalno vidljive ožiljke, koji s vremenom gotovo u potpunosti izblijede.

Tijekom svibnja u našoj Poliklinici imamo posebnu ponudu za pregled madeža uz dermatoskopiju koji iznosi samo 300kn. Prevencija je najvažnija u borbi protiv malignog melanoma, najopasnijeg tumora kože i jednog od najzloćudnijih tumora. Nemojte zanemarivati njegove znakove!

Na zahvat uklanjanja ili pregled madeža možete se naručiti online ili telefonski na broj telefona 01/46 10 225. Ukoliko imate dodatnih pitanja slobodno nam pošaljite svoj upit putem web stranice